Instalace ESXi-arm na Raspberry Pi 4 4GB RAM

Postup lze použít i v rámci instalace na libovolný (i starší) počítač s procesorem Intel/AMD, k tomu je samozřejmě potřeba stáhnou ESXi pro příslušnou platformu. Toto je postup instalace na ARM (takzvaná mobilní platforma).

Návod na instalaci virtualizace VMWare ESXI na Raspberry Pi4. Soupis použitého hardware: Raspberry Pi 4 (4 nebo 8GB RAM), klávesnice, myš, HDMI – micro HDMI kabel, ESXi-arm ISO, redukce na microSD na SD, microSD karta, funkční SD slot v počítači nebo čtečku (zapisovačku) na SD karty, 2x USB úložiště (disk, flešku – dle libosti. Jeden kus použijeme pro zapsání live instalačky ESXi, druhý kus jako místo pro instalaci operačního systému ESXi. Určitě LAN kabel a připojení k internetu :)

Velikost Raspberry Pi OS lite je cca 0.5GB, full cca 2.5GB. Velikost ISO ESXI-arm v1.1 (Build Number: 17068872 z 22. 10 2020) je cca 129MB. I pro stažení experimentálniho ISO je potřeba registrace (účet) na VMware webu. K přihlášení budete přesměrování po odsouhlasení podmínek zde. Na uvedeném odkazu je i diskuze (anglicky) a bugtrack.

Pokud nemáte upgradovaný váš Raspberri Pi 4 mini počítač (dále i RPi4), na nejnovější firmware 000138a, upgrade je potřeba udělat jako první. Zde několik výchozích situací..
Má vaše RPi4 aktuální firmware a funkční operační systém? Přejděte na krok 4.
Má vaše RPi4 neaktuální firmware ale má funkční operační systém? Přejděte na krok 3.
Vaše RPi4 nemá instalovaný operační systém? Pokračujte na krok 1

1. Stáhneme a nainstalujeme Pi Imager z https://www.raspberrypi.org/software/

2a. Spustíme Pi Imager a na microSD kartu nainstalujeme Linuxový operační systém (pro náš účel z nabídky Pi Imageru vybereme Raspberry Pi OS Lite 32bit). 2b. V instalačním dialogu Pi Imageru vybereme microSD kartu (kterou máme v redukci vloženou v SD slotu (nebo ve čtečce karet), na počítači kde jsem stáhli a spustili program Pi Imager. 2c. Po výběru operačního systému a SD karty, klikneme na poslední volbu na panelu Pi Imageru – Write, pro stažení a zápis zvoleného operačního systému Raspberry Pi OS Lite 32bit. Pi Imager následně provede stažení a zápis zvoleného operačního systému Raspberry Pi OS Lite 32bit na microSD kartu. Dle rychlosti vašeho připojení a počítače trvá tento krok od deseti minut do cca hodiny.

3. Upgrade firmware s připojeným monitorem, klávesnicí a LAN kabelem k RPi4. Login pi heslo raspberry

sudo apt update
sudo apt -y full-upgrade
sudo apt install -y rpi-eeprom
sudo rpi-eeprom-update
sudo rpi-eeprom-update -a
sudo reboot

V mém případe update firmware EEPROM příkazem sudo rpi-eeprom-update -a neproběhl úspěšně. Bylo potřeba provést upgrade (37 balíčků) operačního systému. (Ne)ůspěch firmware upgrade lze zjistit pouze příkazem sudo rpi-eeprom-update a vizuální kontrolou výstupu (viz screenshot – poslední dva řádky Current a Latest). Po stažení cca 135MB aktualizací (první a druhý příkaz pod krokem č. 3) a instalaci již je vidět jako aktualizovaný i RPi firmware (BIOS).


4. UEFi boot. Instalovaný Raspberry Pi OS na microSD kartě má dva oddíly: boot a rootfs. 4a. Upravíme první boot (FAT16) oddíl microSD karty a to tak, že jej přejmenujeme na UEFI. 4b. Doporučuje se formátovat na FAT32, pokud zvolíte tuto cestu, lze přejmenovat oddíl přímo v rámci formátování, kde lze jméno svazku zdata přímo ve (Windows OS i MacOS) utilitě. Formátovat lze přímo v GUI operačních systému Windows, Linux i Mac OS, všechny mají integrovanané diskové nástroje. Hotovo?
4c. Potřebujem stáhnout dva zip soubory s firmware. a.) Originál + b.) Community UEFI. Ke stažení a.) github raspberrypi, ke stažení b.) github ptft. 4d. Po rozbalení zipů máme v případku a.) složku firmware-master, v případku b.) složku RPi_UEFI_Firmware_1v1.21. V podsložce a.) /firmware-master/boot zmažeme 4 soubory: kernel.img, kernel7.img, kernel7l.img, kernel8.img.

4e. a zbytek souborů nakopírujeme na přejmenovaný UEFi oddíl microSD karty. 4f. Na stejné místo nakopírujeme obsah druhé složky RPi_UEFI_Firmware_1v1.21 a potvrdíme dialóg nahradit/přepsat, který se objeví. 4g. Na microSD kartě najdeme soubor config.txt, kde na konec konfigurace přidáme řádek gpu_mem=32.

Příprava ESXi USB instalátoru. 5a. Program balenaEtcher 5b. vybrat USB disk pro zapsáni obrazu, vybrat ISO a zapsat. Rufus umí to samé ale na pohled komplikovaněji.

Launch. 6a. Vložíme USB instalačku do USB a microSD kartu do RPi4 slotu. 6b. Zapojíme napájecí kabel a do cca 5 vteřin zmáčkneme Esc. Obvykle stačí počkat na duhovou obrazovku a pak zmáčknout Esx. 6c. Objeví se Windows PC BIOSu (kvůli tomu jsme upravovali první oddíl microSD karty) podobné rozhraní. V menu Boot Manager najdeme USB disk s ESXi instalčkou, presuneme na nej šipkou značku a zmáčkneme Enter. Tímto nabootujme do USB Live ESXi instalace. 6d. Pokud místo bootovaní do ESXi obrazovka změní barvu na ružovou

je potřeba v menu Advanced Configuration / Limit RAM to 3GB změnit Enable na Disable. V menu se pohybujeme jako ve starém BIOSu, Esc, Šipky, Enter. 6e. Po této změne UEFI zrestartuje RPi4 = je potřeba znovu čekat na boot screen a zmáčknout Esc.

6f. Pokračujeme znovu do Boot Manageru, kde označíme USB disk s instalačkou ESXi a zmáčkneme Enter.

6g. Po nastarování Live ESXi je potřeba označit místo instalace (v našem případě další USB disk). Po dokončení instalace jsme vyzváni k zadání root hesla (minimum je 8 znaků v kombinaci tří typů napr. Aa1 (velké, malé, číslo). 6h. Po kompletní instalaci jsme vyzváni k vytažení instalačního média a restartu. 6i. Ješte jednou musíme mačkat Esc a v UEFI upravit pořadí zařízení ze kterých UEFI nastartuje systém. 6j. Toto provedeme v Boot Options / Change Boot Order zmáčknutím Enter + označením USB disku na který jsem instalovali ESXi + Enter. Esc se poroučíme z UEFi a již startuje kompletní instalace ESXi 7 na našem Raspberry Pi4 :) 6k. Netěštese ještě, možná zjistíte (jako já), že vaše klávesnice (jak v EN tak i CZ) funguje jinak na vašem počítači a jinak rozhraní instalace. A do ESXi se jednoduše nedostanete. To ničemu nevadí, na boot screenu ESXi (je potřeba monitor a klávesnice) lze resetovat (není to přímo reset hesla ale systému) root přihlášení bez hesla.

6l. Toto provedeme v Boot Options / Change Boot Order zmáčknutím Enter + označením USB disku na který jsem instalovali ESXi + šipkou nahoru přesunout na první pozici + Enter. S Esc se odporoučíme z UEFi a již startuje kompletní instalace ESXi 7 na našem Raspberry Pi4 :) 6m. Netěšte se ještě, možná zjistíte (jako já), že vaše klávesnice (jak v EN tak i CZ) funguje jinak na vašem počítači a jinak v rozhraní instalace ESXi. A do ESXi se jednoduše nedostanete. To ničemu nevadí, na boot screenu ESXi (je potřeba monitor a klávesnice) lze resetovat (není to přímo reset hesla ale systému) root přihlášení bez hesla.

ESXi je v plném provozu. Uprostred obrazovky je (pokud používáme DHCP) aktuální IP adresa instalace, na kterou se připojíme pomocí prohližeče. Za použití u instalace zadaného uživatele root a zvoleného hesla.

Bez vloženého licenčního klíče (lze vygenerovat zdarma v uživatelském účtu na webu VMWare, který jsme registrovali pro stažení VMWare ISO souboru) poběží instalace 180 dní. Klíč se instaluje v rozhraní ESXi.

Několik poučení z vývoje. Další Raspberry (5) nekupijte hned jak bude vypuštěno. I v době přebytků či nízkých cen je možné, že o 6 měsíců pořídite tu samou „novinku“ vylepšenou dvojnásobkem paměti :] To se v součtu cen (v případku upgrade na lepší verzi to jest za dva kusy RPi) dostávame na i když slabší no v porovnání s RPi, SSD diskem vybavený Intel NUC.

U čtení přemýšlejte, zjistíte možná dřív než já, že je potřeba ještě USB disk jako úložiště pro virtuálni stroje, live data atd :] Napampovat úložiště lze samozřejmě i dodatečně. Prostým vložením dalšího USB do RPi4 a aktivací nového úložište (webové rozhraní ESXi). Nedoporučovaná varianta instalace je použití (vetšího) USB disku a jeho rozdělení na dve části, kde první část obsahuje datat ESXi instalace, druhá připadne úložišti.

Login a heslo do čistě instalovaného Raspberry Pi Os je pi + raspberry

UEFI, BIOS, firmware, zip je v tomto textu jedno a to samé. Cílem je dostat se k možnosti změnit výchozí, jinak nepřístupné, nastavení startu minipočítače RPi4.